Jak zablokować strony internetowe nie dla dzieci?

01.12.2021

W jaki sposób zablokować strony internetowe przed dziećmi?

Nierzadki jest już widok brzdąców z tabletami w dłoni. Rodzice często w ten sposób pragną choć na chwilę zająć czymś swoje dziecko. Nie nam oceniać takie praktyki, natomiast zawsze warto edukować rodziców jak dbać o bezpieczeństwo dzieci w Sieci.

Blokada rodzicielska stała się elementem koniecznym do wprowadzenie w każdym domu, w którym jest komputer. Czyli… nie oszukujmy się - w każdym domu.

Rolą rodzica jest dbanie o bezpieczeństwo i rozwój dziecka. I absolutnie nie negujemy, że w Internecie jest naprawdę bardzo wiele wartościowych i pożytecznych dla najmłodszych treści. Ale musimy mieć z tylu głowy, że zawsze jest ryzyko natrafienia przez dziecko na treści bądź obrazy groźne dla jego nieukształtowanej jeszcze psychiki.

Używając programu do blokowania treści dla dorosłych mamy sposobność filtrować treści, które uważamy za niestosowne dla dzieci, a więc takie, które zawierają wulgaryzmy, pornografię, przemoc. Oprogramowanie tego typu pokazuje nam również statystyki korzystania z internetu, czas poświęcony na surfowanie po sieci czy korzystanie z konkretnych aplikacji. Autoryzacji wymagają też pliki, które dziecko chce pobrać z Internetu. Stosując blokadę stron chronimy dziecko przed niebezpiecznymi obcymi osobami, a równocześnie mamy kontrolę nad czasem jaki dziecko spędza w Internecie. Zastanawiając się, skąd wziąć program do blokowania stron dla dorosłych warto wiedzieć, że tego typu oprogramowania dostępne są do pobrania w Sieci. Są pakiety darmowe jak i płatne (mają szerszy zakres działań i prowadzonych statystyk). Przykładowe programy, które można pobrać za darmo: https://download.komputerswiat.pl/bezpieczenstwo/kontrola-rodzicielska

Strony dla dorosłych i z niepożądanymi treściami możemy też zablokować z poziomu laptopa, komputera stacjonarnego, a także tabletu czy smartfona. Opcje te dostępne są bezpośrednio w przeglądarkach.

Windows 10

Korzystając z Windows 10 lub sprzętów z Androidem można reinstalować wtyczkę Rodzina Microsoft. Należy jednak posiadać konto Microsoft. Rodzina Microsoft sledzi aktywność w Internecie, mierzy czas spędzony na komputerze oraz włącza ograniczenia dotyczące korzystania ze stron dla dorosłych.

Windows 8

W Windows 8 warto skorzystać z funkcji Bezpieczeństwa Rodzinnego. Należy wejść w Panel sterowania → konto użytkownika → wybrać profil, na którym chcemy aktywować ochronę. Po jej uruchomieniu możemy wyznaczyć które portale i strony mają być blokowane do odwiedzania, a także określić limit czasu na korzystanie z komputera. Raz w tygodniu mamy możliwość otrzymania raportu ukazujący statystyki korzystania z Internetu i komputera przez dziecko.

Windows 7

Jeśli wciąż korzystamy z Windows 7, mamy możliwość nałożenia blokady rodzicielskiej poprzez przeglądarkę. Jeśli korzystamy z Internet Explorer należy wejść w Narzędzia → Opcje Internetowe → Zawartość. Po uruchomieniu Klasyfikatora treści, ustawiamy hasło i określamy jakie treści mają być blokowane.

Programy antywirusowe do blokowania treści nieprzeznaczonych dla dzieci (w tym stron internetowych)

Na rynku dostępne są programy antywirusowe, których dodatkową funkcją jest właśnie kontrola rodzicielska. Przykładowo mogą to być Kaspersky Safe Kids, który działa na urządzeniach z Windowsem, Androidem, iPhonach, iPadach. Podobnie jak powyżej: za pomocą tego programu można blokować strony niepożądane, śledzić aktywność dziecka czy też określać górne limity czasowe korzystania z urządzania.

Rodzice, pamiętajcie! Internet jest miejscem które bez wątpienia pozwala na wiele wartościowych aktywności. Ale powinien być używany mądrze, zwłaszcza przez najmłodszych. Na was spoczywa odpowiedzialność pilnowania, na jakie witryny trafia wasze dziecko i ile spędza czasu w Internecie. Szczęśliwie jest coraz więcej rozwiązań, które pomogą Wam efektywnie zarządzać dostępem dziecka do stron www.